Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie
Oznamujeme občanům, že
dne 17.07.2025 od 7:45 hod. do 14:15 hod.
bude přerušena dodávka elektrické energie.
Vypnutá oblast:
Lokalita sklepy
Vinařství Krýsa
Podrobnější informace zde
Žádost o změnu jména nebo příjmení se podává na matrice v místě trvalého bydliště.
Při podání žádosti o změnu jména nebo příjmení předložíte:
Správní poplatky:
Žádost o změnu jména nebo příjmení nezletilého dítěte se podává na matrice v místě trvalého pobytu dítěte a je nutné předložit:
Správní poplatek:
Do šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství je možné prohlásit u kteréhokoliv matričního úřadu, že přijímáte opět své příjmení, se kterým jste vstupovali do manželství.
Po uplynutí doby šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství, můžete požádat o změnu příjmení matriční úřad příslušný podle Vašeho trvalého pobytu.
V obou případech předložíte:
Správní poplatek
Příjmení žen se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice.
Na základě žádosti ženy, jejíž příjmení je zapsáno v matriční knize v souladu s pravidly české mluvnice, lze uvést její příjmení v mužském tvaru.
Za nezletilé dítě ženského pohlaví podávají žádost rodiče nezletilého dítěte ženského pohlaví. Jde-li o nezletilé dítě ženského pohlaví starší 12 let, připojí se k žádosti jeho souhlas, bez něhož nemůže ke změně tvaru příjmení dojít.
Žádost lze podat u kteréhokoli matričního úřadu.
Do poznámky matričního dokladu matriční úřad vyznačí, odkdy užívá žena nebo nezletilé dítě ženského pohlaví své příjmení v mužském tvaru nebo v jiné podobě, kterou pravidla české mluvnice umožňují.
Žádost o užívání příjmení v mužském tvaru nebo v jiné podobě, kterou pravidla české mluvnice umožňují, lze podat pouze jednou. Každá další žádost o uvedení téhož příjmení v mužském tvaru nebo v jiné podobě, kterou pravidla české mluvnice umožňují, je posuzována jako žádost o změnu příjmení.
Při zápisu uzavření manželství nebo partnerství lze na základě žádosti ženy, již se uzavření manželství nebo partnerství týká, uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství nebo partnerství užívat, v mužském tvaru.
Při zápisu narození dítěte ženského pohlaví lze na základě žádosti rodičů uvést příjmení dítěte ženského pohlaví v mužském tvaru.
Užívá-li žena příjmení v mužském tvaru, může u kteréhokoli matričního úřadu požádat o užívání svého příjmení v souladu s pravidly české mluvnice. Jde-li o nezletilé dítě ženského pohlaví starší 12 let, připojí se k žádosti jeho souhlas, bez něhož nemůže ke změně tvaru příjmení dojít.
Osoba, která má v matriční knize narození zapsáno jedno jméno, může před kterýmkoli matričním úřadem prohlásit, že bude užívat dvě jména.
Za nezletilé dítě učiní toto prohlášení jeho zákonní zástupci.
U nezletilého dítěte staršího 12 let připojí k prohlášení jeho souhlas, bez něhož ke zvolení druhého jména nemůže dojít.
Do matriční knihy lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to ve správné pravopisné podobě.
Nelze zapsat:
Vzniknou-li pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě, je občan povinen předložit matričnímu úřadu odborné podklady od veřejné výzkumné instituce, jejímž předmětem činnosti je výzkum v oblasti jazykovědy, nebo znalecký posudek.
K prohlášení o volbě druhého jména předložíte:
Prohlášení o volbě druhého jména: