Obec Kostelec
Kostelec

Poplatky v roce 2024 - OD 5. ÚNORA 2024

• poplatek za svoz pevného domovního odpadu v roce 2024 činí 800,- Kč za osobu a rok,
  • poplatek za stočné v roce 2024 činí 400,- Kč za osobu a rok,
  • Poplatek za psa je ve výši 200,- Kč

Poplatky se budou vybírat od 5. ÚNORA 2024. Lze je uhradit osobně u poštovní přepážky v hotovosti, kartou anebo bankovním převodem na účet obce č. 9322671/0100 s variabilním symbolem čísla popisného.

Známku na popelnici si vyzvednete osobně u poštovní přepážky.

KONTAKTNÍ ÚDAJE:

Josef Hudec, starosta SDH Kostelec

tel.: 774 259 414

e-mail:  sdhkostelec@seznam.cz

O nás - Historie a současnost

O NÁS – HISTORIE A SOUČASNOST

Náš Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1942.

15. března téhož roku se konala zakládající valná hromada, byl rovněž pořízen první zápis do hasičské kroniky a oficiálně zvoleno první vedení sboru.

Obecní bubeník, jak bylo tehdy zvykem, chodil po obci a vyhlašoval, kdo má zájem být hasičem, ať přijde do hostince a přihlásí se za člena.

V roce 1946 došlo k významné události, byla zakoupena (díky MNV) požární stříkačka PS 8, hadice a přilby. Hasičská stříkačka byla 31. srpna posvěcena a na tuto počest se konala také slavnost s taneční zábavou.

V listopadu 1957 se konala první brigáda na složení cihel pro stavbu hasičské zbrojnice, která slouží svému účelu od roku 1961, a s dvoudenními oslavami, kdy se při této příležitosti konal slavnostní průvod, ukázka cvičení hasičů, večerní taneční zábava a ohňostroj, byla zbrojnice slavnostně otevřena veřejnosti.

Významný byl právě rok 1961, kdy kosteleckému sboru byla z rozpočtu města Kyjova věnována automobilová stříkačka Tatra 805 jako dar nejlepšímu požárnímu sboru za příkladnou reprezentaci na okrese. Ta je mimochodem v naší hasičské zbrojnici zaparkována doposud, dokonce byla předvedena při oslavách 70. a 80. výročí sboru v akci (viz úvodní foto).

V současné době náš sbor eviduje kolem 50 členů.

V roce 2019 jsme uzavřeli družbu s kolegy a přáteli z SDH Louka.

Naším hlavním posláním je to, co je pro hasiče přirozené – pomoc občanům. Nejedná se pouze o zdolávání velkých požárů, na něž nám ani naše současná technika nestačí, ale spíše
o menší zásahy, například při nečekaných přívalech vody.

Dále se zaměřujeme na zajišťování bezpečnosti během kulturních či sportovních akcí v obci (např. Svatováclavské hody, cyklistické závody apod.). Ve spolupráci ze ZŠ Kostelec se příležitostně snažíme dětem přiblížit činnost hasičů a zaměřit se zábavnou formou zejména na prevenci požárů, úrazů, a základy zdravovědy.

Poslední roky se snažíme dovybavovat hasičskou zbrojnici potřebnou technikou, výzbrojí
i výstrojí, posíláme své členy na školení. Kromě finančních příspěvků od obce na provoz jednotky a kulturní akce sboru jsme odkázáni např. na výdělek ze sběru železa nebo výnosy
z pořádání kulturně-společenských akcí.

Pořádáme Košt pálenek, Turnaj ve stolním tenise, Sběr železného odpadu či fašaňkovou obchůzku obcí. Také jsme aktivními účastníky mnoha dalších akcí v obci (Bramboriáda, stavění máje…).

Účastníme se pravidelně Okrskové soutěže v požárním útoku a vyjíždíme na Setkání Kostelců.

„Je samozřejmostí každého člena, aby vedl čistý, bezúhonný život, aby byl chloubou rodiny, pýchou dědiny a ozdobou našeho sboru“ (cit. Josef Luža, jeden ze zakládajících členů sboru).

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

KrizPort

Chytré blondýnky

blond

První pís. zmínka: rok 1131
Počet obyvatel: 899
Nadmořská výška: 220 m n. m.
Katastrální výměra: 508 ha
Obec Kostelec